اصفهان، پرچم‌دار صنعت سنگ ایران

شهرک صنایع سنگ رضوانشهر اصفهان

صنایع سنگ اصفهان با بکارگیری نیروهای متخصص و ماهر، تجهیزات مدرن و پیشرفته و با داشتن تجربه‌ای بیش از چهل سال در امر تولید سنگ‌های ساختمانی ، یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین تولیدکنندگان مطرح سنگ‌های ساختمانی و تزئینی به‌‌ویژه سنگ گرانیت در ایران به‌شمار‌میرود.

درخشش صنعت سنگ اصفهان در بازار‌های جهانی

بیشترین میزان تولید فرآوری سنگ‌های ساختمانی در کشور متعلق به استان اصفهان می‌باشد و به همین دلیل از این استان با نام «قطب صنعت سنگ کشور» یاد‌ می‌شود. برگزاری سالانه نمایشگاه‌های سنگ در این استان، توجه تجار داخلی و خارجی این صنعت را به خود جلب کرده و آنها را به بازدید از این نمایشگاه‌ها، به منظور اطلاع از آخرین تغییر و تحولات مربوطه، ترغیب ‌نموده است.

بازارهای سنگ اصفهان

اصفهان با دارا بودن بیش از دوهزار واحد سنگبری و صدها کارگاه کوچک و بزرگ، سالانه بالغ بر چهار میلیون و دویست هزار تن سنگ ساختمانی را فر‌آوری می‌نماید که بیش از ۵۰% این میزان تولید، به دیگر استان‌های کشورمان ارسال می‌شود.

  • شهرک صنعتی محمود‌آباد

شهرک صنعتی محمود‌آباد اصفهان در شمال این شهر، در کیلومتر ۵ اتوبان اصفهان-تهران و در مقابل پالایشگاه اصفهان قرار گرفته است. وجود بیش از ۷۵۰ واحد سنگبری و افزون بر ۳۰۰ کارگاه کوچک و بزرگ مرتبط با صنعت سنگ در این شهرک، آن را به قطب صنعت سنگ کشور تبدیل کرده است.

 

  • منطقه صنعتی دولت‌آباد

منطقه صنعتی دولت‌آباد اصفهان که آن را دولت‌آباد برخوار نیز می‌نامند، در شمال شرق این شهر و در ۱۰ کیلومتری مرکز این استان قرار گرفته است. در این منطقه، افزون بر ۱۳۰ واحد کارخانه سنگبری و ۱۰۰ کارگاه کوچک و بزرگ فعالیت دارند. شهرت این منطقه به دلیل ساخت مصنوعات سنگی مانند آلاچیق، آّب‌نما و مجسمه‌های سنگی است. از کارخانه‌های فعال در این منطقه می‌توان به کارخانه‌های آجرپزی و کاشی سازی اشاره‌کرد.

 

  • منطقه صنعتی دوشاخ خمینی‌شهر

این منطقه صنعتی که در غرب شهرستان خمینی‌شهر اصفهان و در نزدیکی باغات غرب آن واقع‌ است، دارای حدود ۵۰ واحد سنگبری می‌باشد.

 

  • شهرک صنعتی رضوانشهر

این شهرک در فاصله ۵۰ کیلومتری غرب استان اصفهان و در شهرستان تیران و کرون در مجاورت رضوانشهر قرار‌دارد. امروزه این شهرک را با عنوان «شهرک اختصاصی سنگ» می‌نامند که دلیل آن را می‌توان در سابقه طولانی ۲۸ ساله در تولید سنگ دانست. داشتن ۳۰۰ کارخانه و تولید سالیانه کمابیش ۶ میلیون متر‌مربع انواع سنگ‌های ساختمانی از جمله مرمریت، سنگ چینی، تراورتن، کریستال و گرانیت، توانسته است آن را جزو مجموعه‌های پیشرو در صنایع سنگ کشور قرار‌ دهد.

 

  • شهرک صنعتی سگزی

شهرک صنعتی سگزی که در شرق شهر اصفهان و در کیلومتر ۱۵ جاده نائین واقع‌است، دارای حدود ۲۰ واحد سنگبری فعال می‌باشد.

 

  • شهرک صنعتی میمه

شهرک صنعتی میمه در شمال استان اصفهان و کیلومتر ۸۰ جاده تهران قرار‌گرفته‌است. بیش از ۷۰ واحد سنگبری در این شهرک فعالیت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *