معرفی سنگ تراورتن

انواع سنگ تراورتن

سنگ تراورتن نوعی سنگ آهکی متخلخل است و در زمره سنگ‌های تزئینی قرار دارد. رسوبات حاصل از آب‌های معدنی موجود در غارها و یا چشمه‌های آب گرم از عوامل پیدایش این سنگ هستند. سنگ تراورتن همچنین در نتیجه رسوباتی که در کف دریاها و رودخانه‌ها بوجود‌می‌آید نیز می‌تواند تشکیل‌شود. این سنگ ساختمانی در مقابل تغییرات جوی، ازجمله برف و باران مقاوم است.

شکل ظاهری سنگ تراورتن

رنگ‌بندی سنگ ساختمانی تراورتن متنوع است و رنگ‌های کرم، قرمز، شکلاتی، سفید، لیمویی، گردویی، زرد، نقره‌ای و شکلاتی از جمله طیف‌های رنگی این سنگ به‌شمار‌می‌روند. ضخامت این سنگ ساختمانی معمولا بین یک تا دو اینچ متغیر است.

کاربرد سنگ تراورتن

استفاده از سنگ تراورتن به عنوان یک سنگ ساختمانی امری است که مورد استقبال قرار‌گرفته‌است. یقینا زیبایی بی‌نظیر و قیمت مناسب این سنگ را می‌توان از عوامل تأثیر‌گذار در این روند دانست. در ادامه به برخی از موارد کاربرد این سنگ ساختمانی اشاره شده است:

۱- دیواره استخرها

مقاومت زیاد این سنگ موجب‌شده تا محیط‌های سرد به عنوان جایگاه اختصاصی نوع ضخیم آن شناخته‌شود. این نوع سنگ به دلیل بافت خاص و لیز نبودنش که به خاطر حفره‌های ریز موجود در آن است، گزینه مناسبی جهت استفاده در دیواره استخر است.

۲- راه‌‌پله‌ها

در بخش‌های داخلی ساختمان همچون راه‌پله‌ها نیز می‌توان از این سنگ استفاده کرد. چرا که ساب‌پذیری زیاد سنگ تراورتن باعث می‌شود تا بکارگیری آن در بخش‌های داخلی ساختمان، آن را مشابه پروژه‌های خارجی سازد.

۳- سنگ نما

همه می‌دانیم که سنگ نما باید در برابر گرما، سرما، رطوبت و نیز اشعه UV آفتاب از مقاومت بالایی برخوردار‌باشد. سنگ ساختمانی تراورتن علاوه بر زیبایی چشم‌نوازی که دارد با دارا بودن تمامی این ویژگی‌ها، گزینه مناسبی برای سنگ نما محسوب می‌شود.

مزایای سنگ تراورتن

از جمه مزایای سنگ تراورتن می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • سنگ تراورتن به دلیل خنک‌بودن سطح رویی خود، گزینه‌ای مناسب جهت استفاده در استخر و حیاط بویژه در شرایط آب و هوایی گرم است.
  • مقرون‌به‌صرفه بودن
  • تنوع رنگ
  • ساب‌پذیری زیاد
  • لیز نخوردن بر روی سطح آن به دلیل بافت پرمنفذی که دارد
  • امکان عدم استفاده از ملات در به کارگیری این سنگ
  • نمایی دیدنی به خاطر داشتن بافتی لوکس
  • عدم رنگ‌رفتگی

انواع سنگ تراورتن

سنگ تراورتن بر اساس طیف رنگ‌بندی به چند نوع تقسیم‌‌می‌شود:

سنگ تراورتن عباس آباد۱- سنگ تراورتن عباس‌آباد

یکی از معروف‌ترین انواع سنگ ساختمانی در ایران، سنگ تراورتن عباس‌آباد است. معدن این سنگ در شهرستان محلات واقع در استان اصفهان است. زیبایی، صیقل‌پذیری و مقاومت زیاد از جمله ویژگی‌هایی است که باعث شده تا از این نوع سنگ به عنوان نمای ساختمان استفاده شود.

سنگ تراورتن آتشکوه۲- سنگ تراورتن آتشکوه

سنگ تراورتن آتشکوه را می‌توان از جمله سنگ‌های لوکس و گران‌قیمت دانست. طیف رنگی این نوع سنگ، سفید و کرم است. در برخی از انواع سنگ تراورتن آتشکوه، رگه‌هایی قرمز‌رنگ به چشم می‌خورد.

سنگ تراورتن کرم۳- سنگ تراورتن کرم

سنگ تراورتن کرم از نوع سنگ‌های تراورتن باکیفیت محسوب می‌شود.

 

سنگ تراورتن شکلاتی۴- سنگ تراورتن شکلاتی

سنگ تراورتن دارای رنگ‌ها و طرح‌های متفاوت و متنوعی است و در این میان سنگ تراورتن شکلاتی از نمونه‌های محبوب این نوع سنگ ساختمانی به‌شمار‌می‌آید.

 

سنگ تراورتن محلات۵- سنگ تراورتن شکلاتی

منطقه محلات واقع در استان اصفهان دارای چندین معدن غنی سنگ تراورتن است. نام‌گذاری این نوع از سنگ تراورتن به دلیل مختصات جغرافیایی معدن آن است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *